fbpx

Validace systému pro sledování dolních končetin ve virtuální realitě a možnosti jeho komerčního využití ve zdravotnictví

Hlavním cílem projektu „Validace systému pro sledování dolních končetin ve virtuální realitě a možnosti jeho komerčního využití ve zdravotnictví“ je technické dopracování a následné testování interní senzoriky, vytvoření a otestování trekovacího senzoru, který umožní sledování pohybů dolních končetin ve virtuální a rozšířené realitě.

Proč?

V České republice, ale i v celé Evropě, výrazně stoupá počet provedených náhrad kloubů (tzv. totální endoprotetika), především kloubu kolenního a kyčelního, což je způsobeno primárně stárnutím populace a sedavým životním stylem. Pro zlepšení kvality života pacientů tak zároveň zásadně roste i význam rehabilitace a fyzioterapie dolních končetin po operaci či jiném ortopedickém zákroku.
Nové lázeňské a balneologické léčebné metody v kombinaci s možnostmi virtuální reality umožňují přizpůsobení a rehabilitace na základě sledování pohybu pacienta a vyhodnocování individuální progrese, což povede k maximalizaci celkového efektu rehabilitační a lázeňské léčby.

Co?

Hlavním cílem projektu, který ILaB realizuje ve spolupráci s XR Institute, s.r.o., je technické dopracování a následné testování interní senzoriky, vytvoření a otestování trekovacího senzoru, který umožní sledování pohybů dolních končetin ve virtuální a rozšířené realitě.

Jak?

V průběhu realizace projektu bude řešeno jak hardwarové, tak softwarové dopracování dvou prototypových aplikací (jedné pro virtuální, druhé pro rozšířenou realitu), zaměřených primárně na pohyb nohou tak, aby bylo finální řešení technicky i uživatelsky optimální. Dalším úkolem je návrh scénářů pohybových aktivit, návrh pohybových parametrů klíčových pro dané cvičení, návrh scénářů VR aplikací, a evaluace rehabilitačního programu. Výstupem budou výsledky z pilotního testování.

Co to znamená pro aplikační sféru?

Snahou lázeňských a rehabilitačních zařízení je vylepšovat a inovovat nabídku i kvalitu poskytovaných služeb pro pacienty a klienty. Implementací inovovaných lázeňských a rehabilitačních metod a procedur, které mohou být i jedinečné (např. právě při využití virtuální a rozšířené reality), mohou zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu. Zároveň mohou využitím moderních technologií upoutat větší zájem mladší generace o lázeňství a nové rehabilitační metody.

Aktuální progres

Projekt se aktuálně nachází v etapě vývoje hardwaru, tj. senzorů pro sledování (trekování) nohou. V této klíčové etapě jsou řešeny především technologické a technické faktory - vnitřní senzorika, napájení, vhodné pouzdro na ovladače, stabilní upnutí senzorů, hygienická nezávadnost materiálu. Souběžně probíhá proces vývoje firmwaru a softwarového propojení, následovat bude napojení na Meta ekosystém a kalibrace senzorů, dále pak fáze laboratorního testování algoritmů v prototypovém VR prostředí.

Za projekt zodpovídá

Ing. Hana Petrželková
projektová manažerka
Kontaktujte mě